Menu Zamknij

Nuty melodii liturgicznych i pieśni

Pewnego razu poproszono mnie o akompaniowanie podczas Mszy pewnej grupie. A zatem przysiadłem i opracowałem zharmonizowany akompaniament. A jeszcze później postanowiłem opracować szereg innych melodii i tak się stało…

Skąd się tu wzięły

Pewnego razu poproszono mnie o akompaniowanie podczas Mszy pewnej grupie. Przedstawiono mi listę 10 pieśni używanych w tej Mszy — „zagrasz to? Do niektórych nuty są w internecie, niektóre odsłuchasz z Youtube”…

A zatem przysiadłem i opracowałem zharmonizowany akompaniament. Napisany jest na dwie ręce, ale każdy organista dorobi sobie partię pedału lub wyodrębni ją z partii lewej ręki.

A jeszcze później postanowiłem opracować szereg innych melodii i tak się stało…

Żeby je zagrać, konieczny był akompaniament harmoniczny. Nie dopuszczałem myśli, że mam po prostu naciskać akordy według „chwytów” gitarowych, to flaki z olejem. Postanowiłem zatem przysiąść i opracować harmonizację we własnym zakresie. Taką, by brzmiała po mojemu, a w miejscach repryz (powtórzeń pewnych fragmentów melodii) brzmienie za każdym razem było nieco inne.

Dla „szczególarzy” od razu zaznaczę, że w niektórych miejscach zapis nie jest do końca ortograficzny, gdyż celowo czasami powtarzałem znaki chromatyczne, choć zasady pisowni nut mówią, że w tych miejscach ich nie trzeba. Ani ja na co dzień nie korzystam z nut, ani być może Czytający mnie teraz – także nie. Dlatego uważam, że warto czasem podpowiedzieć powtórne użycie krzyżyka w ramach taktu lub skasować znak „jawnie”, choć nowy takt według zasad czyni to samo.

W niektórych miejscach zaznaczyłem opcjonalne użycie znaku chromatycznego, brzmi dobrze wersja ze znakiem lub bez, można wybrać swój styl. Czasami opcjonalny jest dźwięk. I jeszcze jedno: niektóre fragmenty maja akompaniament – być może – nieco „gęsty”. No ale przecież łatwiej kijek ścieńkać niż go pogrubasić.

A oto moje opracowania niektórych pieśni kościelnych i muzycznych stałych części Mszy. Niektóre są wyposażone w przygrywkę, przy czym jeżeli jej zapis nie mieścił się wraz z właściwą melodią na jednej stronicy, umieszczam zapis przygrywki na osobnej karcie, przed zapisem melodii.

Z każdym „obrazkiem” z nutami na poszczególnych stronach połączony jest plik PDF, wystarczy kliknąć.

Oto przegląd moich propozycji harmonizacji:

„Bądź mi litościw”

Bądź mi litościw, Boże nieskończony, Według wielkiego miłosierdzia swego! Według litości Twej niepoliczonej Chciej zmazać mnóstwo przewinienia mego.
Więcej…

„Boże, coś Polskę”

„Boże, coś Polskę” — Pierwotny wiernopoddańczy charakter pieśni na cześć „króla polskiego” (rosyjskiego cara Aleksandra) rychło zmienił się w piękną pieśń religijno-patriotyczną.
Więcej…

„Cichy zapada zmrok”

Cichy zapada zmrok, Idzie już ciemna noc. Zostań, zostań, wśród nas, Bo już ciemno i mgła. Zostań, zostań, wśród nas, Tak jak byłeś za dnia.
Więcej…

„Duchu Święty” („Niech wiara zagości”)

Duchu Święty przyjdź (4×) Niech wiara zagości, Ndzieja zagości, Niech miłość zagości w nas. Duchu Święty przyjdź (4×) Niech życie zagości, Niech wolność zagości, Niech mądrość zagości w nas. Duchu Święty przyjdź (4×) Niech pokój zagości, Niech…
Więcej…

„Grzechu moc dręczy lud”

Bądź mi litościw, Boże nieskończony, Według wielkiego miłosierdzia swego! Według litości Twej niepoliczonej Chciej zmazać mnóstwo przewinienia mego.
Więcej…

„Idzie mój Pan”

„Idzie mój Pan On teraz biegnie, by spotkać mnie. Mija góry, łąki, lasy, by Komunii stał się cud. On chce Chlebem nas nakarmić, by nasycić życia głód.”
Więcej…

„Jeżeli szukasz (cudów Antoniego)”

Jeśli cudów szukasz, idź do Antoniego. Wszelkich łask dowody odbierzesz od Niego. Za Jego przyczyną chorzy zdrowo wstają. Kalecy się cieszą członków uzdrowieniem. Zguby wracają za ufnem westchnieniem.
Więcej…

„Nasz Bóg jest wielki”

„Wodę zamieniłeś w wino, Ślepi przy Tobie znów widzą, któż jest jak Ty? Nasz Bóg jest wielki, nasz Bóg jest silny, Boże, nikt inny nie równa się z Tobą. Nasz Bóg uzdrawia, jest wszechmogący, Nasz…
Więcej…

„O Głowo uwieńczona”

O, Głowo uwieńczona cierniami, pełna ran. Ach, jakżeś krwią zbroczona, jak strasznie cierpi Pan. O Głowo mego Boga, pokłony składam ci. Tyś sercu memu droga, bądź pozdrowiona mi.
Więcej…

„O zraniony Jezu mój”

Piękna pieśń pasyjna liturgii ewangelickiej autorstwa Ignacego Marcelego Komorowskiego (ucznia A. Freyera). Przekładu z czeskiego (Leškuv zpěvnik, 1796) dokonał ks. Edmund Schultz. W „Śpiewniku Ewangelickim” jest to pieśń…
Więcej…

„Ofiaruję Tobie”

„Ofiaruje Tobie, Panie mój, Całe życie me, Cały jestem Twój, Aż po wieki Oto moje serce, przecież wiesz Tyś miłością mą jedyną jest.”
Więcej…

„Ogrodzie oliwny”

Pieśń wielkopostna (pasyjna) z XVII wieku. (Kliknij na powyższy obraz; plik PDF z nutami otworzy się lub „ściągnie”, zależnie od ustawień Twojej przeglądarki) Ogrodzie Oliwny, widok w…

Więcej…

„Twoja miłość jak ciepły deszcz”

Piękna piosenka nurtu chrześcijańskiego autorstwa J. i B. Mencel. Znana z wykonań Mietka Szcześniaka i New Life’m. https://youtu.be/3y6Qv4l0R00 wersja zespołu (nagranie) https://youtu.be/uREFZiuslZ0 wersja koncertowa Mietka Szcześniaka (Kliknij…

Więcej…

„Ty, światłość dnia”

„Ty światłość dnia wszedłeś w moje ciemności, dałeś mi wzrok, abym mógł widzieć Twą Twarz i Spojrzenie Miłości, którym roztapiasz mój strach”
Więcej…

„W lekkim powiewie”

W lekkim powiewie przychodzisz do mnie, Panie. W lekkim powiewie przychodzisz do mnie, Panie. Nie przez wicher ogromny i nie przez ogień, ale w lekkim powiewie przychodzisz do mnie, w lekkim powiewie nawiedzasz duszę mą
Więcej…

„Warownym grodem jest nasz Bóg”

Tekst Marcina Lutra na bazie Psalmu 46; nazywany „hymnem Reformacji”: „Warownym grodem jest nasz Bóg, Orężem nam i zbroją. Wybawia On ze wszelkich trwóg, Co nas tu niepokoją! Stary, chytry wróg Czyha, by nas…
Więcej…

„Zaufałem Panu”

„Zaufałem Panu i już niczego nie muszę się lękać. Zaufałem Panu i już niczego nie muszę się trwożyć. Wierzę Mu, bo On ma moc przezwyciężyć w moim sercu zło. Wierzę Mu, bo On…
Więcej…

„Zmartwychwstał Pan (i żyje dziś)”

„Zmartwychwstał Pan i żyje dziś, blaskiem jaśnieje noc. Nie umrę, nie, lecz będę żył, Bóg okazał Swą moc. Krzyż to jest brama Pana, jeśli chcesz przez nią wejdź. Zbliżmy się do ołtarza, Bogu oddajmy cześć.”
Więcej…

Zostaw komentarz

Translate/Переводить »