Menu Zamknij

Visio modeluje rozkład sygnału radiowego (pola elektromagnetycznego) na terenie wokół anten

czy jest możliwe, by wczytać do jakiegoś programu wszystkie dane o antenach i o tym, co nadają (moce itp.), „ulokować” je na modelu rzeczywistego terenu, z modelem rzeczywistych budynków (to ważne w tego rodzaju analizie) — i za naciśnięciem czegoś tam uzyskać mapę rozkładu pola elektromagnetycznego w otoczeniu anten? Tak by stwierdzić czy czasem nie ma przekroczeń wartości dozwolonych prawem? Oczywiście, Visio ze swoimi wbudowanymi mechanizmami to zapewnia.

Z mojej zawodowej praktyki:

czy jest możliwe, by wczytać do jakiegoś programu wszystkie dane o antenach i o tym, co nadają (moce itp.), „ulokować” je na modelu rzeczywistego terenu, z modelem rzeczywistych budynków (to ważne w tego rodzaju analizie) — i za naciśnięciem czegoś tam uzyskać mapę rozkładu pola elektromagnetycznego w otoczeniu anten? Tak by stwierdzić czy czasem nie ma przekroczeń wartości dozwolonych prawem?

Oczywiście, Visio ze swoimi wbudowanymi mechanizmami to zapewnia. Trochę wysiłku programistycznego i mamy efekt.

Te wbudowane mechanizmy to przede wszystkim (współdziałające ze sobą):

  • ShapeSheet, czyli „baza danych o kształtce” wraz z mechanizmem formuł (podobnych w pewnej mierze do formuła znanych z arkuszy kalkulacyjnych Excela, rodzaj swoistego „języka formuł”) – coś, co istnieje w ramach każdej kształtki narysowanej na arkuszu Visio
  • wbudowany do wszystkich aplikacji MS Office język programowania VBA (Visual Basic for Application), a w nim mechanizm referencji do bibliotek obiektowych innych aplikacji (w tym przykładzie łączymy się z biblioteka obiektową Excela, czyli innymi słowy sterujemy zdalnie arkuszem Excela z wnętrza programu zapisanego w rysunku Visio; arkusz Excela pozostaje zresztą niewidoczny, ukryty w tle systemu, bo wcale nie potrzebujemy tu go oglądać, konieczne jest tylko uzyskanie wyników pewnych obliczeń i działań, które Excel wykonuje w komórkach ShapeSheet elementów naszego rysunku-mapy, potem arkusz Excela zamykamy i zwalniamy program Excel jako taki).

Co z tego wynika, omówiłem w tym filmie (mojej własnoręcznej i własnoustej produkcji):

Omówienie celu i zasad obsługi modelu rozkładu pola elektromagnetycznego

Podobne artykuły:

Translate/Переводить »