W zestawieniu zaprezentowano możliwości popularnego arkusza kalkulacyjnego MS Excel na przykładzie kilkunastu opracowań.
Prezentacja poprowadzi od przykładów mało rozbudowanych (choć nie prymitywnych) do dużych aplikacji, bez których pewne zadania techniczne nie mogłyby być wykonane.
Zastosowanie Excela nie tylko umożliwiło skuteczne rozwiązanie problemów, lecz także zapobiegło konieczności zdobywania innych, o wiele kosztowniejszych narzędzi programowych.
Przykłady pochodzą z moich prac stworzonych w ramach wykonywanego zawodu. Ponieważ jestem inżynierem telekomunikacji radiowej, nic dziwnego, że przykłady głównie dotyczą właśnie tej dziedziny życia. Postaram się jednak zwrócić uwagę czytelnika nie na szczegóły zawodowe, lecz na takie cechy opracowanych skoroszytów, które ilustrują potęgę tego popularnego programu i wskazują na możliwość wykorzystania prezentowanych rozwiązań dla różnych zastosowań.
Moim zdaniem bowiem Excel jest jednym z bardziej genialnych tworów naszej cywilizacji, pominąwszy oczywiście technikę wojskową czy kosmiczną, o której niewiele wiem.
Prezentacja ta może być traktowana jako twórcze i dydaktyczne portfolio autora.
Nie są to bynajmniej wszystkie narzędzia programowe stworzone przeze mnie w Excelu (a także w innych aplikacjach grupy Office) w trakcie kilkunastoletniego wykorzystywania tych programów.
Poniżej dostęp do poszczególnych przykładów:
Przykład szesnasty użytecznego narzędzia Excel, na razie ostatni
Przykład piętnasty użytecznego narzędzia Excel
Ostatnio stworzonym narzędziem inżynierskim w Excelu jest aplikacja mająca na celu optymalizację rozwiązań antenowych stacji pewnej sieci…
Przykład czternasty użytecznego narzędzia Excel
Przykład zaczyna się od ilustracji efektów działania pierwszego narzędzia ekscelowego opracowanego w ramach pewnego zadania. Wobec wcześniejszych…
Przykład trzynasty użytecznego narzędzia Excel
Była to bardzo rozbudowana aplikacja techniczna służąca do optymalizacji wyboru rozwiązania projektowego. W największym skrócie: stacje radiowe mogą…
Przykład dwunasty użytecznego narzędzia Excel
Jest to użyteczna aplikacja będąca pewną odmianą bazy danych. Obsługa tego narzędzia musiała być jednak prowadzona…
Przykład jedenasty użytecznego narzędzia Excel
Także i ten przykład ilustruje powtarzalne narzędzie inżynierskie (zapisane w postaci szablonu) wykonujące za człowieka szereg złożonych obliczeń….
Przykład dziesiąty użytecznego narzędzia Excel
Ten przykład stanowił o tyle złożoną aplikację ekscelową, że posługiwał się mało znanym standardowym dodatkiem o nazwie Solver….
Przykład dziewiąty użytecznego narzędzia Excel
Jest to wcześniejszy chronologiczne przykład aplikacji inżynierskiej pomagającej w projektowaniu – a „na roboczo”: w trzymaniu porządku i niepogubieniu się…
Przykład ósmy użytecznego narzędzia Excel
Przykład dotyczy złożonego zadania projektowego, w którym należało dobrać ponad sto stacji radiowych i zestawić w różny sposób ich…
Przykład siódmy użytecznego narzędzia Excel
Jest to narzędzie dokonujące sumowania sygnałów od 20 źródeł w 40 000 (!) punktów przestrzeni. Zadanie to z pewnością przerasta możliwości…
Przykład szósty użytecznego narzędzia Excel
Narzędzie ekscelowe pozwala na ogromne ułatwienie pracy projektanta instalacji zapewniającej łączność radiową (np. GSM) we wnętrzu dużego obiektu…
Przykład piąty użytecznego narzędzia Excel
Jest to szablon faktury przystosowanej do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Aby ułatwić życie operatorowi korzystającemu z arkusza, wyposażono go w dodatkowy…
Przykład czwarty użytecznego narzędzia Excel
Opisany przykład to zestawienie prostych formuł z licznymi odwołaniami między arkuszami skoroszytu. Złożoność rozwiązania podnosi jednak fakt,…
Przykład trzeci użytecznego narzędzia Excel
Przykład dotyczy narzędzia, które kreśli tzw. charakterystyki promieniowania anten oraz pozwala na uzyskanie rysunków niezbędnych do sporządzenia dokumentu…
Drugi przykład użytecznego narzędzia Excel
Także ten przykład polega przede wszystkim na dość prostych formułach. Ponieważ jednak istotą zagadnienia było pewne…